top of page

WHAT'S GOIN ON: ARTS & ENTERTAINMENT LISTINGS – FEBRUARY 29-MARCH 6

Thursday, February 29

MUSIC

Cape Breton University – Boardmore Playhouse, Sydney

Play it Forward Concert: Isabella Sampson / Kyle MacNeil's music class / Breagh Kelly / Forrester Dancers / Dawn & Margie Beaton / David Meuse / Nina Kent / Rudy Pace / Kyle & Ryan MacNeil

7-9pm $5

 

Daniels Alehouse & Eatery, Sydney

Open Mic with Brian Cathcart

9pm

 

Governors Pub & Eatery, Sydney

Ed Woodsworth

6-9pm

 

Kiju's Restaurant, Membertou

Aaron Lewis & Jocelyn Hynes

5-8pm

 

North Sydney Fireman's Club, North Sydney

After Work Party

4-8pm

 

The Blue Mist Tavern, Little Bras d’Or

Traditional Jam Session

7-10pm

 

The Main Event, Glace Bay

Dan McCarthy

6:30-10:30pm

 

The Savoy Theatre, Glace Bay

Mini Pop Kids: The Good Vibes Tour

6pm $47.50

 

TRIVIA

Breton Brewing, Coxheath

Trivia Night

6-8pm, $5

Donation at the door goes directly toward monthly charity. Participants must call in advance to reserve a table and pay over the phone. 902-270-4677 (ext. 1).  Reservations start Monday at noon, the week of.

 

Daniels Alehouse & Eatery, Sydney

Trivia with Rick for CBMIC

7:30-9pm

 

The Underground, Sydney Mines

Trivia

7pm, $5

 

VISUAL ART

APSKWA’TOQ! featuring the work of Deb Kuzyk, Peter Clair, Laura Kenney, Brandt Eisner, Katelin Thériault, Shauna MacLeod, Anne Morrell Robinson, Janelle Niles, and Tai LeClaire

Cape Breton Centre for Craft and Design, Sydney

10am-7pm

 

Kisituek featuring the creative work of Loretta Gould, Nancy Oakley, Michelle Sylliboy, Lee Cremo, Sarah Denny, and Morningstar

Eltuek Arts Centre: Gallery 203, Sydney

9am-4pm

 

Friday, March 1

MUSIC

Breton Brewing, Coxheath

Friday Music On Tap!: Eddie Cummings

4-7pm

free

 

Breton Education Centre: AV Room,  New Waterford

Farewell to BEC Alumni Concert: Stephen Muise / Richard Burke / Kirk MacDonald / Jeff Stapleton / Jenn Sheppard / Mark MacIntyre / Norma MacDonald / Melvin Beaton / Kevin Burke / Daniel Burke / Tony Leudy / Jordyn Crocker / Howie Lerade / Krista MacDonald / Cassie MacDonald / Aaron Leadbeater / David Muise / Scott Duffney / Ron Leadbeater / Jesse MacGillivray / Zachary MacDonald / Melvin Burke / Amy Baker / Allan MacEachern / Shaun Parris / Tom Roach / Greg Boone / The Brothers and One / BEC Concert Band 2024 and more…

7pm  $25

 

Casino Nova Scotia: Celtic Junction Bar & Grille, Sydney

In The Mood featuring Michelle Muise & Keith Davidson

8-11pm

 

Daniels Alehouse & Eatery, Sydney

Jazz with Marcel Aucoin & Friends

4-7pm

 

Flavor on the Water, Sydney

Jordan Musycsyn

5:30-8:30pm

 

Governors Pub & Eatery, Sydney

Mike LeLievre

7-10pm

 

Music on the Hill, Sydney Mines

Reunion Café: Sonnie Greening / Bethany June / Hubert Francis / Jont and the Fish / DJ Analog

8pm $25 (dry event)

 

Rack ‘n’ Roll Billiards, New Waterford

After Work Party: Cam Hollohan

6-10pm

 

Royal Canadian Legion - Branch 12, Sydney

Karaoke

8pm

 

Royal Canadian Legion - Branch 126, Westmount

Ed Woodsworth

7-10pm

 

Royal Canadian Legion - Branch 128, Whitney Pier

Dan McCarthy & Joe MacLeod

9pm-1am

 

Royal Canadian Legion - Branch 138 (Ashby Legion), Sydney

Full Circle

7pm

 

The Main Event, Glace Bay

Ed Burke

6:30pm

 

The Main Event, Glace Bay

Signal Hill

11pm $20 advance / $25 door

 

The Old Triangle Irish Alehouse, Sydney

Andrew Doyle

7-11pm

 

The French Club, Sydney

Open Mic with Colin Gillis

4-7pm

 

The Sandbar, Dominion

Campbell & Johnson / Hearts of Kin

8pm $25

 

The Underground, Sydney Mines

Honky Tonk Friday Line Dancing

6-9pm $5

 

VISUAL ART

APSKWA’TOQ featuring the work of Deb Kuzyk, Peter Clair, Laura Kenney, Brandt Eisner, Katelin Thériault, Shauna MacLeod, Anne Morrell Robinson, Janelle Niles, and Tai LeClaire

Cape Breton Centre for Craft and Design, Sydney

10am-6pm

 

Kisituek featuring the creative work of Loretta Gould, Nancy Oakley, Michelle Sylliboy, Lee Cremo, Sarah Denny, and Morningstar

Eltuek Arts Centre: Gallery 203, Sydney

9am-4pm

 

Saturday, March 2

MUSIC

Black Diamond Bar & Grill, Sydney

Karaoke

 

Breton Brewing, Coxheath

Abbey Mullendore Band / Colette Deveaux Band

8-10pm $20

 

Casino Nova Scotia: Celtic Junction Bar & Grille, Sydney

Amigos

8-11pm

 

Cedars Club, Sydney

Signal Hill

9pm-12:30am $30

 

Daniels Alehouse & Eatery, Sydney

Cam Hollohan

6-9pm

 

Daniels Alehouse & Eatery, Sydney

BÜRGERz & Friends: BÜRGERz, JOEYSLAPZZ, AMIO, Switch B & The Dirt Squirrel

9pm-2am $15

 

Duke’s Place Pub & Grill, Sydney Mines                             

Barcode

10pm-2am

 

Flavor on the Water

Rob Murphy

5:30-8:30pm

 

French Club, New Waterford

Karaoke

9pm

 

Governor’s Pub & Eatery, Sydney

Jason Kempt

7-10pm

 

Hawks Club, Dominion

Final Cut

8pm-12am

 

Kiju’s Restaurant, Membertou

Deron Donovan

6-9pm

 

Music on the Hill, Sydney Mines

Ashley MacIsaac's Birthday Frolic: Ashley MacIsaac / Lucy MacNeil / Robert Bouchard / Jud Gunning / Rodney MacDonald / Hibert Francis / The Hi Boys  / Tyler J. Bernard / The Pellerin Brothers and more

5pm (supper) $100 / 7:30 (show) $75

 

Royal Canadian Legion - Branch 005, Port Morien

Disco Inferno Dance

8pm-12am $8

 

The Cellar Bar, North Sydney

Brandon Collier

8-11pm

 

The Main Event, Glace Bay

Robert Barrie

5:30pm

 

The Main Event, Glace Bay

Alter Ego

10pm-2am

 

The Old Triangle Irish Alehouse, Sydney

Andrew Doyle

9pm-1am (no cover)

 

The Ukrainian Hall, Whitney Pier

Kenny Porier & Bobby Keel 5-9pm (no cover) / contact Ken Bates 902-549-0644 to preorder barbecue steak dinner ($20)

 

The Underground, Sydney Mines

Karaoke

 

Tower Road Community Center, Glace Bay

Community Hall Fundraiser: Final Cut / Second Wave / John Sinclair / Debbie & Amy

3-8pm $10 (includes beverage & pizza slice)

 

VISUAL ART

APSKWA’TOQ featuring the work of Deb Kuzyk, Peter Clair, Laura Kenney, Brandt Eisner, Katelin Thériault, Shauna MacLeod, Anne Morrell Robinson, Janelle Niles, and Tai LeClaire

Cape Breton Centre for Craft and Design, Sydney

10am-4pm

 

Kisituek featuring the creative work of Loretta Gould, Nancy Oakley, Michelle Sylliboy, Lee Cremo, Sarah Denny, and Morningstar

Eltuek Arts Centre: Gallery 203, Sydney

9am-3pm

 

Sunday, March 3

MUSIC

The Sandbar, Dominion

Open Jam hosted by Jamie Robertson, Stuart Robertson, and Colonel Jessome

4-7pm

 

Monday, March 4

MUSIC

Louisbourg Fire Hall, Louisbourg

The Guitar Circle

7-9pm

 

North Street Pensioners Hall, Glace Bay

Guitar Group

7-9pm $12

 

VISUAL ART

APSKWA’TOQ featuring the work of Deb Kuzyk, Peter Clair, Laura Kenney, Brandt Eisner, Katelin Thériault, Shauna MacLeod, Anne Morrell Robinson, Janelle Niles, and Tai LeClaire

Cape Breton Centre for Craft and Design, Sydney

10am-4pm

 

Kisituek featuring the creative work of Loretta Gould, Nancy Oakley, Michelle Sylliboy, Lee Cremo, Sarah Denny, and Morningstar

Eltuek Arts Centre: Gallery 203, Sydney

9am-4pm

 

 

Tuesday, March 5

MUSIC

Centre 200, Sydney

Ice Cube with special guest Peter Jackson

7pm

 

Governors Pub & Eatery, Sydney

Mike LeLievre

7-9pm

 

Rack ‘n’ Roll Billiards, New Waterford

Rob Barrie

7-11 pm

 

The Savoy Theatre, Glace Bay

Rumour Has It: The Songbook of Adele

7-9:30pm $49.50

 

TRIVIA

Black Diamond Bar & Grill, Sydney

Trivia Tuesdays with Rick

7:30-10pm

In support of the Sport and Social Club of CBRM.

 

The Main Event, Glace Bay

Trivia

7:30pm

 

THEATRE

The Highland Arts Theatre, Sydney

Mimikej

7:30pm (pay what you choose preview)

 

VISUAL ART

APSKWA’TOQ featuring the work of Deb Kuzyk, Peter Clair, Laura Kenney, Brandt Eisner, Katelin Thériault, Shauna MacLeod, Anne Morrell Robinson, Janelle Niles, and Tai LeClaire

Cape Breton Centre for Craft and Design, Sydney

10am-4pm

 

Kisituek featuring the creative work of Loretta Gould, Nancy Oakley, Michelle Sylliboy, Lee Cremo, Sarah Denny, and Morningstar

Eltuek Arts Centre: Gallery 203, Sydney

9am-4pm

 

 

Wednesday, March 6

MUSIC

Royal Canadian Legion - Branch 12, Sydney

Karaoke

8pm

 

The Old Triangle Irish Alehouse

Open Mic with Jacob Noonan

8-10pm

 

The Underground, Sydney Mines

Open Mic with Joey Targett

8pm-2am

 

THEATRE

The Highland Arts Theatre, Sydney

Mimikej

7:30pm $27 (+ tax) | $17 (+ tax) 23 years and under

 

TRIVIA

Island Folk Cider House

6-8:30pm

Reservations required by emailing jill@islandfolkcider.ca

 

VISUAL ART

APSKWA’TOQ featuring the work of Deb Kuzyk, Peter Clair, Laura Kenney, Brandt Eisner, Katelin Thériault, Shauna MacLeod, Anne Morrell Robinson, Janelle Niles, and Tai LeClaire

Cape Breton Centre for Craft and Design

10am-6pm

 

Kisituek featuring the creative work of Loretta Gould, Nancy Oakley, Michelle Sylliboy, Lee Cremo, Sarah Denny, and Morningstar

Eltuek Arts Centre: Gallery 203, Sydney

9am-4pm

 

109 views0 comments

Comments


bottom of page